wtorek, 6 grudnia 2011

BGŻ Optima - 8% brutto - rewolucja?!


Przyszedł czas opisać rewolucyjną ofertę zaserwowaną w ostatnim czasie przez bank BGŻ – chodzi oczywiście o BGŻ Optima.

Motto nowego banku brzmi: „Naszą domeną jest oszczędzanie”. W tym krótkim zdaniu zawiera się ukierunkowanie banku oraz to, czego się po nim możemy spodziewać.


Poniżej możemy obejrzeć reklamę nowej oferty:BGŻ Optima chce dzięki atrakcyjnej ofercie pozyskać w ciągu 8 miesięcy 100 000 klientów oraz 2,5 mld zł. Jeżeli bank będzie posiadał tak atrakcyjną ofertę jak obecnie to wydaje mi się, że nie powinien mieć problemu z osiągnięciem tych celów.

Swoją drogą ciekawe jest, jaka będzie reakcja konkurencji. Póki co, wiemy że również Alior Bank planuje wprowadzenie podobnego banku nastawionego na oszczędzanie.


Proces otwierania konta

Sam proces otwierania konta nie należy to najlepszych. Podstawową jego wadą jest czas, potrzebny na jego finalizację, tj. pełny dostęp do naszych środków.

Rachunek otworzyłem już pierwszego dnia po starcie nowej platformy. Natomiast środki wpłaciłem dnia następnego z Banku BGŻ, myśląc, że w ten sposób dotrą szybciej (tutaj niestety się myliłem i wygląda na to, że środki nie są księgowane przelewami wewnętrznymi tylko poprzez sesje elixir. Niestety i ja w przelewie inicjującym nie przelałem docelowej kwoty, pieniędzy starczyło zatem na dwie lokaty o optymalnej kwocie 1043zł (taką kwotę można wprowadzić przed dostępem online do konta). Reszta leżała na rachunku głównym.

Przejdźmy jednak do samego procesu otwierania konta:
 1. Wypełniamy wniosek internetowy podając nasze dane.
 2. Dokonujemy przelewu inicjującego / weryfikującego z innego posiadanego przez nas rachunku bankowego. Bank na jego podstawie dokona weryfikacji klienta.
 3. Czekamy na przesyłkę Digipass-a (tokena), czyli urządzenie, które będzie nam służyło do bezpiecznego logowania oraz potwierdzania operacji bankowych, w tym zakładania i zrywania lokat.
 4. Czekamy na przesyłkę, zawierającą PIN do aktywacji naszego Dogipassa.
 5. Aktywujemy Digipass i zaczynamy w pełni korzystać z bankowości internetowej.

Otwierając konto BGŻOptima, warto mieć na uwadze, że przez jakiś czas będziemy mieli zamrożone środki, gdy od razu postanowimy założyć lokaty. Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej na początku przelać symboliczną złotówkę w celu aktywacji, a dopiero po aktywacji konta przelać pieniądze na lokaty.

Jeżeli jednak jesteśmy pewni to musimy pamiętać, aby przelać wyliczoną kwotę, tak aby wystarczyło na założenie wszystkich lokat.


Oprocentowanie lokat dziennych

Oprocentowanie lokat dziennych wynosi 6,48% netto, czyli 8% jak na zwykłej lokacie i jest gwarantowane do 30 kwietnia 2012 roku. Minimalna kwota lokaty to 1000zł a maksymalna to 13 500zł.

Bank twierdzi jednocześnie, że będzie oferował bardzo korzystne oprocentowanie również po zlikwidowaniu lokat antybelkowych.

Kwota optymalna (policzona za pomocą mojego autorskiego programu – PROGRAM DO OPTYMALIZACJI LOKAT) wynosi 1042,06zł, dając efektywne oprocentowanie netto w wysokości 6,65%.

Poniżej przedstawiam wyższe kwoty optymalne, dla osób pragnących wycisnąć maksymalne oprocentowania:
 • 1042,06zł – 6,65%
 • 2112,27zł – 6,56%
 • 3069,84zł – 6,53%
 • 4083,72zł – 6,52%
 • 5153,94zł – 6,51%
 • 6111,50zł – 6,51%
 • 7012,74zł – 6,50%
 • 8026,63% - 6,50%
 • 9040,51% - 6,50%


MożliwościW ramach Konta BGŻOptima mamy do dyspozycji:
 • Wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe – 4,6% w skali roku z kapitalizacją miesięczną. Dodatkowo możemy utworzyć do trzech kont oszczędnościowych, na których możemy zbierać pieniądze na konkretny cel i nazwać rachunek odpowiednio do przeznaczenia.
 • Lokaty dzienne – oprocentowana na 6,48% netto, czyli tyle co na lokacie 8%można założyć do 8 takich lokat na łączną kwotę do 108 000zł. (Maksymalna kwota jednej lokaty to 13 500zł.
 • Lokaty terminowe
  • 1 miesiąc – 5,10% brutto w skali roku
  • 3 miesiące – 5,20% brutto w skali roku
  • 6 miesięcy – 5,20% brutto w skali roku
  • 12 miesięcy – 5,20% brutto w skali roku
  • 24 miesiące – 5,30% brutto w skali roku
 • Fundusze inwestycyjne - Na obecną chwilę mamy do dyspozycji 15 funduszy inwestycyjnych z trzech TFI (BPH, AVIVA i UnionInvestment). Oferta ta ma jednak być zwiększona w przyszłości. Warto wspomnieć, że wystarczy już zaledwie 100zł aby zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne.

Bank jest nastawiony typowo na oszczędzanie, które jednocześnie jest najwyższe na rynku (dla lokat dziennych). Sam rachunek główny jest również oprocentowany, a oferta nie posiada żadnych haczyków i nie pobiera żadnych opłat.

Bank ten będzie nam służył do pomnażania naszych pieniędzy za pomocą wysoko oprocentowanych lokat oraz funduszy inwestycyjnych.

Oprocentowanie lokat terminowych nie powala, jednak ma być podwyższone w momencie wygaśnięcia lokat z dzienną kapitalizacją.

Warto wspomnieć, że bank nie pobiera prowizji za nabycie oraz zbycie jednostek funduszy. Płacimy tylko opłatę za zarządzanie, która jest zależna od konkretnego funduszu.

Na stronie banku znajdziemy również wiele informacji na temat oszczędzania / inwestowania pieniędzy, coś na rodzaj poradnika inwestora – Centrum Inwestora, w tym kalkulator, pokazujący ile zarobimy w zadanym okresie czasu.


Godziny sesji ELIXIR

Ważną sprawą dla niecierpliwych może się okazać znajomość godzin sesji Elixir, aby dowiedzieć się, kiedy nasze pieniądze opuszczą bank jak również do niego trafią z innego banku. Warto mieć na uwadze to, że jak chcemy, żeby pieniądze wyszły jeszcze tego samego dnia, to przelewu należy dokonać do godziny 14:30.


Sesje wychodzące realizowane są w godzinach:
 • 8:00
 • 12:00
 • 14:30

Sesje przychodzące natomiast w godzinach:
 • 12:00
 • 16:00
 • 18:00


Wady

Tutaj klienci mają obecnie wiele zastrzeżeń, część z nich wynika z braku przygotowania do tak dużej liczby chętnych już w pierwszych dniach startu platformy BGŻ Optima. Z informacji od banku wynika, że liczba pracowników obsługujących wnioski oraz zapytania klientów została podwojona, w celu sprawniejszej obsługi.

Główne narzekania klientów dotyczą długiego procesu otwierania konta, o czym pisałem wyżej oraz urządzenia do autoryzacji transakcji, tj. Digipass-a. Niestety nie jest to zbyt wygodne urządzenie i sam muszę powiedzieć, że jestem zdziwiony takim wyborem. Żyjemy w czasach, kiedy niemal każdy posiada telefon komórkowy, a często i dwa. Czy nie dało się zastosować systemu autoryzacji poprzez hasła SMS?!

Wiele osób też złapało się na zrobienie przelewu inicjującego na kwotę dajmy na to 1zł, a dopiero potem wpłaceniu rzeczywistej kwoty na założenie lokat. W takim wypadku jednak, lokata nie zostanie automatycznie założona, a pieniądze znajdą się na rachunku oszczędnościowym oprocentowanym na 4,6% brutto.

Do kolejnych wad możemy zaliczyć brak karty płatniczej do konta. Jednak wynika to z konkretnego celu, jakim jest przetrzymywanie oszczędności a nie używanie konta na co dzień do płatności.


Zalety

Całkowity brak opłat!

Oprocentowanie lokat z dzienną kapitalizacją na 8% jak na zwykłej lokacie, 6,48% netto.

W miarę przejrzysty system bankowości elektronicznej.

1 komentarze :

DrogaDoWłasnegoM pisze...

Uwaga, od 1 stycznia 2012 roku zmieniła się kwota optymalna dla Lokaty Dziennej w BGŻOptima. Nowa kwota wynosi 1044,91zł. Stało się tak, ponieważ 2012 rok jest rokiem przestępnym i oprocentowanie wyliczane jest dla 366 dni.

Napisałem nowy program wyliczający kwotę optymalną również dla roku przestępnego.

Co do samych lokat, to i tak zamierzam w najbliższym czasie poszukać jakiś promocyjnych lokat 3-6 miesięcznych wypłacających odsetki do końca marca.

Prześlij komentarz