czwartek, 22 grudnia 2011

Walutomat.pl - korzystna wymiana walut w InternecieJako, że na dniach znowu planuję kupno euro od znajomego rodziców, postanowiłem opisać moją metodę na sprzedaż walut z pominięciem tradycyjnych kantorów, które stosują często olbrzymie spready, czyli różnice w kupnie / sprzedaży walut.

Rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kantora / serwisu pośredniczącego wymianie walut. Najlepszym jakie znam i zarazem spełniającym wszystkie moje wymagania jest Walutomat.pl.

Postaram się teraz krótko opisać cały proces wymiany walut za pomocą Walutomatu.


Co to jest Walutomat?

Walutomat.pl to serwis, w którym możemy wymieniać waluty z innymi ludźmi, pomijając kantory i banki. Pozwala to na oszczędności sięgające 2-3% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.

Dla przykładu, chcąc wymienić 1000 PLN na EUR w dniu dzisiejszym, otrzymalibyśmy następujące kwoty:


Jak widzimy zysk jest spory.

Serwis Walutomat.pl jest pewny, na rynku obecny jest już od ok. 2 lat. Sam kilkukrotnie dokonałem wymiany walut z EUR na PLN oraz z PLN na USD. Nigdy nie miałem żadnych problemów.

Walutomat nie działa charytatywnie, za wymianę walut pobiera prowizję 0,2% od zrealizowanych zleceń wymiany, co, trzeba przyznać, jest niewielką sumą w porównaniu do 2%, 3% i więcej jakie zapłacimy w normalnych kantorach.

Przed dokonaniem wymiany walut, na stronie Aktualne oferty znajdziemy aktualne oferty kupna i sprzedaży danej pary walut, jak również historię ostatnich 10 wymian oraz sumę wymian z poprzednich 10 dni.

Z kolei na stronie Notowania znajdziemy historię notowań każdej z obsługiwanych par walut w wielu zakresach czasowych.

Na tą chwilę Walutomat.pl oferuje nam wymianę następujących walut: PLN, EUR, USD, GBP, CHF.

W sumie możemy wykonać transakcje na dziesięciu parach walutowych: EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN, EUR/USD. EUR/CHF, USD/CHF, GBP/EUR, GBP/USD, GBP/CHF.


Wymagania

Aby móc korzystać z Walutomatu wystarczy posiadać konto bankowe w dowolnym polskim banku, w walutach, które chcemy wymieniać. Czyli dla powyższego przykładu będzie to konto w złotówkach oraz konto w euro.


Proces wymiany walut można podzielić na pięć etapów:

1.     Rejestracja
Aby móc korzystać z serwisu należy się ZAREJESTROWAĆ (dzięki rejestracji przez ten link otrzymacie aż 75% zniżki na pierwszą wymianę!).

Sam proces rejestracji jest krótki, nie ma się co tutaj rozpisywać.


2.     Wpłata pieniędzy

Aby dokonać wpłaty należy przejść kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Wpłaty

Następnie wybieramy interesującą nas walutę oraz bank, z którego zlecimy wpłatę. Koszt wpłaty / wypłaty możemy sprawdzić poprzez kalkulator dostępny na stronie. W trzecim kroku możemy zobaczyć tabelę dla poszczególnych banków.3.     Wymiana waluty

Proces wymiany walut jest również bardzo prosty. Po wpłaceniu pieniędzy, musimy złożyć zlecenie wymiany, wchodząc kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Zlecenia wymiany -> Nowe zlecenie

Wypełniamy odpowiednie pola, tj. kwotę, walutę oraz kurs po jakim chcemy dokonać wymiany (nie można go później modyfikować, za to można anulować zlecenie i wystawić nowe). Do ustalenia kursu możemy posłużyć się opisywaną powyżej stroną "Aktualne oferty".


Gdy chcemy dokonać natychmiastowej wymiany, wybieramy kurs po jakim inne osoby są skore na kupno danej waluty lub też odpowiednio mniej korzystny dla nas, a wymiana zostanie dokonana i tak wg najlepszych aktualnych ofert kupna.


4.     Dodanie rachunku bankowego

Przed dokonaniem wypłaty pieniędzy należy dodać nasze konto w systemu Walutomatu. Dane te poprawiają bezpieczeństwo oraz służą do weryfikacji naszych danych przez serwis.

Dodanie rachunku dokonujemy wchodząc kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Konta bankowe

Wystarczy podanie numeru rachunku oraz waluty.


5.     Wypłata pieniędzy

Dokonanie zlecenia wypłaty na nasze konto jest jeszcze prostsze niż wymiana walut.

Należy przejść kolejno:

Walutomat.pl -> Mój Walutomat -> Wypłaty


Natomiast koszt wpłaty / wypłaty sprawdzimy na poniższej tabeli:


Jak widzimy, warto posiadać konto w jednym z następujących banków: PKO BP, BZ WBK, PEKAO SA oraz MILLENNIUM. Wtedy nie będziemy obarczeni żadnymi dodatkowymi kosztami.


Podsumowanie

Walutomat.pl jest jednym z najpopularniejszych serwisów oferujących wymianę walut w Internecie. Dodatkowo w większości przypadków jest najkorzystniejszą opcją wymiany, kiedyś nawet postanowiłem dokonać porównania tego typu serwisów, które powinno pojawić się wkrótce w osobnym wpisie.

Serwis mogę polecić z czystym sumieniem, gdyż sam dokonuję wymiany walut właśnie tutaj.

Wszystkie ważniejsze operacje, tj. wymiana walut czy wypłata pieniędzy są zabezpieczone poprzez kody SMS.

Do efektywnego korzystania z serwisu powinniśmy posiadać rachunek bankowy w jednym z wyżej wymienionych banków (PKO BP, BZ WBK, PEKAO SA oraz MILLENNIUM), które jednocześnie są największymi bankami w naszym kraju, więc nie będzie z tym problemów. Rachunki te (walutowe) są w większości wypadków bezpłatne, jak choćby pierwsze dwa. Dzięki tym rachunkom za korzystanie z serwisu nie zapłacimy ani grosza oprócz niskiej prowizji za transakcję w wysokości 0,2%.

W przypadku jakichkolwiek pytań czy uwag służę pomocą.

Zobacz też:24 komentarze :

Pawel pisze...

Z kantorów internetowych mogę również polecić Cashbroker. Robiłem u nich ostatnio kilka wymian i kurs w porównaniu do kantorów stacjonarnych był na prawdę dobry.

Anonimowy pisze...

Ja natomiast polecam Amronet. Kurs świetny, szybkość przelewu również niezła. Do tego w pełni bezpieczne, czego nie można powiedzieć o wszystkich kantorach...

gośka pisze...

Na podobnej zasadzie działają te wszystkie e-kantory , a internetowa wymiana walut to niewątpliwie znakomita opcja. Przewagę Amronet widzę natomiast w elastyczności: kursy do wyboru, możliwość negocjowania.

Anonimowy pisze...

Tu się zgodzę, zwłaszcza możliwość zadeklarowania własnego kursy w Amronet.pl jest świetna. Tanio jak nigdy, a transakcja zawsze dochodzi do skutku.

Darek M. pisze...

lol. Czyli założę sobie 2 zł za eur i transakcja dojdzie do skutku? :D

Anonimowy pisze...

Trzeba proponować w miarę realne stawki, ale serio fajna opcja i kantor OK. Jak ktoś ma dylematy, zawsze może po najlepszym, dostępnym kursie wymienić od razu i po sprawie. I tak wychodzi taniej niż w zwyczajnym kantorze stacjonarnym. Ja lubię tę opcję ze względu na szybkość: wymieniam, zlecam wypłatę kasy na konto i przeważnie tego samego dnia jeszcze mogę iść do bankomatu po gotówkę albo korzystać ze środków bezgotówkowo.

Anonimowy pisze...

W porządku jest ten Amronet. Przede wszystkim maks. wygody. Kursy także dobre, prowizja niska. Mnie odpowiada.

Anonimowy pisze...

Przede wszystkim jest to uczciwa platforma, dobrze też zintegrowana z najważniejszymi bankami, co pozwala na bardzo sprawne przelewy z Amronet na rachunek klienta.

Anonimowy pisze...

Ile mniej więcej mogę zaoszczędzić wymieniając przez amronet 900 zł na EUR? co miesiąc potrzebuję takiej transakcji, póki co idzie przez bank, ale nie zadowala mnie to, chyba przepłacam..

Darek M. pisze...

Niezła reklama :) Czy kursy z głównej strony zawierają już wszystkie prowizje i są ostateczne? Na jakieś stronie dopiero po zalogowaniu okazywało się, że spread był wyższy niż na stronie głównej.

Anonimowy pisze...

Jeśli chodzi o Amronet, finalny efekt transakcji można poznać dzięki kalkulatorowi na stronie. Przeprowadzasz symulację wymiany po danym kursie i wszystko jasne:) Wszystko odbywa się więc uczciwie.

Anonimowy pisze...

Owszem, w Amronet nie ma mowy o żadnym oszustwie czy niedopatrzeniach. Prowizja wynosi maksymalnie 0,2% i ani krzty więcej.

Darek M. pisze...

Czyli działa tak jak Walutomat. To jednak wolę bardziej płynny rynek jakim jest Walutomat.

Anonimowy pisze...

Jednak ten Amronet ma coraz więcej zwolenników. Sam wymieniam kasę w ten sposób i widzę jak działa, nie dziwię się,że ludzie mu ufają.

Darek M. pisze...

Może i ma. Próbuję testować ten wasz serwis i na razie pół dnia czekam na zaksięgowanie środków przelewem wewnętrznym :D

Anonimowy pisze...

Ja tez ostatnio testowałam Amronet. Wypadł całkiem nieźle. Transakcje się zgadzają z wyliczeniem przy pomocy kalkulatora walut. Środki księgowane szybko.

Darek M. pisze...

Przestańcie już z tą krypto reklamą. Testowałem Amronet i nie jestem zadowolony. Ciężko się porusza po stronie i menu własnych zleceń. Dla mnie nie było to intuicyjne. Ostatecznie zapłaciłem za EUR dużo więcej niż w kantorze alior banku czy walutomacie. Na szczęście to niewielkie ilości walut były.

Ciężko znaleźć przeciwstawne zlecenie.

Anonimowy pisze...

W Amronet.pl nie trzeba szukać przeciwstawnej oferty, można wybrać najlepszy dostępny kurs i od ręki dochodzi do wymiany.

Darek M. pisze...

Bez przesady, wtedy zaplacimy więcej niż w jakimkolwiek kantorze walutowym a tu chodzi o to, żeby zapłacić mniej :)

Anonimowy pisze...

Muszę z ciekawości sprawdzić to:) porównać gdzie si ę bardziej opłaca

Anonimowy pisze...

Jasne, można wypróbować Amronet. Myślę że warto przetestować tak samo wymianę po najlepszym dostępnym kursie jak i po samodzielnie deklarowanym. Na pierwszy rzut oka OK( przejrzysta budowa strony), ale przekonam się po wymianie. Swoją drogą zauważyłem, że jest coraz większa konkurencja wśród kantorów online i naprawdę ciężko powiedzieć, który jest najlepszy.

Darek M. pisze...

Ja przetestowałem i wróciłem do Walutomatu. Więcej osób = lepsze kursy.

Anonimowy pisze...

Słyszałem o walutomacie, ale w praktyce jeszcze nie poznałem. Jako że wolę wymianę walut online niżeli tradycyjną, może tam zajrzę.

Darek M. pisze...

Państwu z Amronet dziękujemy. Spamujecie straszliwie!

Prześlij komentarz