środa, 16 maja 2012

Stopy procentowe w górę, a lokaty w Getin w dółJak widzimy na powyższym wykresie, stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej poszły w górę. Niestety wraz ze wzrostem stóp procentowych do 4,75% nie poszły również oprocentowania lokat. Pocieszeniem może być jednak fakt, że choć na chwilę spadła inflacja. 

Na przykładzie Getin Banku widzimy, że oprocentowanie nie jest już tak dobre jak jeszcze w kilku ostatnich promocjach, kiedy oscylowało w granicach 6,3% - 6,5% brutto.

Lokata Słoneczna w Getinonline oprocentowana jest na 6,15% brutto (4,98% netto). Nieco więcej daje Idea Bank oferując 6,3% brutto (5,10% netto) na Lokacie Nr1. Czas trwania obu lokat to 4 miesiące a kwota minimalna to 1000zł (500zł w OpenOnline).

Jak widzimy ta pierwsza lokata daje niewiele więcej niż wynoszą stopy procentowe. Na szczęście już trochę więcej niż inflacja, która zaczęła ostatnio spadać, choć w czerwcu ze względu na UEFA EURO 2012 w Polsce pójdzie zapewne znowu do góry.


Szczegóły lokaty NR1 w Idea Banku:4 komentarze :

gorczas pisze...

Dlaczego uważasz, że podczas EURO inflacja pójdzie w górę?

DrogaDoWłasnegoM Darek pisze...

Jak to dlaczego.
Podczas euro wszystkie uslugi ida w gore, kazdy liczy sobie wiecej w miastach organizujacych impreze.
Wiele osob jest zatrudniana dodatkowo na ten okres, po czym (pewnie dopiero w lipcu) bedzie wydawala te pieniadze.

Oczywiscie przykladow jest wiecej.

gorczas pisze...

Ok, wszystko jasne. Ja trochę inaczej definiuję inflację (że nie jest to wzrost poziomu cen tylko wzrost poziomu cen jest spowodowany przez inflację), więc nie do końca mi się to zgadzało.

No ale wg. mnie, że ten "wzrost inflacji" podczas euro jest tylko tymczasowy i w lipcu wróci to do normy, więc czerwcowy poziom inflacji można sobie wziąć z lekkim przymrużeniem oka i wiadomo, że żaden bank z tego powodu nie podniesie oprocentowania swoich lokat.

DrogaDoWłasnegoM Darek pisze...

Wg mnie w lipcu nie wróci jeszcze do normy. Może w sierpniu tak się stanie - wiele osób będzie miało dodatkowe pieniądze po euro, które będą chcieli wydać, bo czemu nie :)
A to wygeneruje wzrost cen. Czas pokaże jak będzie. W końcu właśnie decyzja RPP miała na celu temu przeciwdziałać.

Prześlij komentarz