wtorek, 5 lutego 2013

Gdzie przenieść oszczędności z Getinonline, Idea Bank i BGŻOptima?Wszyscy śledzący temat oprocentowania lokat wiedzą, że to ostatnio mocno spada. W ostatnich dwóch rankingach lokat: zestawienie lokat – styczeń 2013 oraz ranking lokat – luty 2013 miałem naprawdę dużo roboty wskazując wszystkie zmiany w oprocentowaniu lokat.

Brylujące w zeszłym roku: Getinonline, Idea Bank, BGŻOptima oraz Meritum Bank, w tym roku już nie błyszczą. Od kilku miesięcy oprocentowanie spadło w nich dosyć znacznie, nawet o ok. 2% w porównaniu z zeszłorocznymi ofertami.

Idea Bank, jeszcze w październiku oferował 7,5% na 12 miesięcznej Lokacie Idealnej Plus. Dzisiaj, nie licząc krótkich ofert (1-dniowa Lokata Ping-Pong oraz miesięczna Lokata na Dobry Początek dla nowych klientów), najlepsza oferta da nam zarobić zaledwie 5%.

W Getinonline mamy podobne spadki i lokaty z oprocentowaniem 4,5% do 5%.

BGŻOptima od dzisiaj zamiast oprocentowania 6,3% daje nam zaledwie 4,80% na Rachunku Oszczędnościowym i do 5,8% na 3-miesięcznej Lokacie Bezkarnej dla nowych klientów.

Meritum Bank, który wszedł hitem w pierwszej połowie 2012 roku z lokatą Meritum Zysku w Internecie na 6,6%, dzisiaj daje tyle co najwięksi rywale – od 4,80% do 5,00%. Na Pierwszej Lokacie dla nowych klientów jest to 6,00%, jednak tym oprocentowaniem nie nacieszymy się zbyt długo (lokata 3-miesięczna) i raczej nie jest ona warta założenia tam konta.


Czy zatem jesteśmy skazani na niższe oprocentowanie?

Na szczęście nie do końca, z pomocą przychodzi Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Przemysłu (SK Bank), który oferuje lokaty z oprocentowaniem powyżej 6%. Na 3-miesięcznej Interlokacie Super zarobimy 6,75%, na 3- i 6-miesięcznej eLokacie24 zarobimy odpowiednio 6,45% oraz 6,66%. Jest jeszcze 24-miesięczna Interlokata Standard na 6,70%. Mamy tu jednak do czynienia z oprocentowaniem zmiennym, które może zostać lada dzień obniżone.

Jeżeli nie straszne jest wam założenie konta i takowego nie posiadacie to możecie skorzystać z opisywanych wyżej: Lokaty Bezkarnej na 6,3% oraz Pierwszej Lokaty w Meritum Bank na 6,00%. Obie dla nowych klientów.

Zostają jeszcze jednodniowe lokaty w Idea Bank i Getinonline na 6,5%. Jednak bardzo łatwo tutaj o przeoczenie w przedłużeniu lokaty na kolejny dzień.

Jeżeli jesteście w stanie zaakceptować wciąż istniejące wyższe ryzyko (zanim SKOK-i nie zostaną objęte gwarancjami BFG) to można skorzystać np. z oferty SKOK Wołomin: 8% na Lokacie z Klasą. Wystarczy wykupienie 1 udziału.
Oczywiście SKOK-ów z dobrym oprocentowaniem jest więcej. Znajdą się one w zestawieniu po objęciu ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Tak naprawdę to by było na tyle, więcej znajdziecie w aktualnym rankingu lokat i kont oszczędnościowych.

0 komentarze :

Prześlij komentarz