Nawet 430 zł za konto Santander 420 zł za kartę mamBONUS w BNP Paribas 100 zł za Twisto Free z kartą

piątek, 31 października 2014 OSZCZĘDZANIE

Światowy Dzień Oszczędzania – jak rozpocząć oszczędzanie?

 

Na dzisiaj przypada Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to bardzo dobry moment, aby skończyć z długami i rozpocząć optymalne gospodarowanie budżetem domowym.

Jak ostatnio ktoś trafnie zauważył, zewsząd jesteśmy bombardowani promocjami typu „oszczędzanie przez wydawanie”. Można powiedzieć, paranoja. Łatwo możemy mieć złudzenie, że wszystko robimy prawidłowo. Wydajemy więcej pieniędzy, ale przecież oszczędzamy J

Jednak po zalogowaniu się do banku czy otwarciu portfela szybko stracimy resztę złudzeń: znowu wydaliśmy wszystkie pieniądze.

Korzystając z dzisiejszego dnia oszczędzania chciałbym przedstawić kilka propozycji, jak rozpocząć swoją drogę do zdrowego budżetu domowego. Poniższe porady traktujcie tylko krótki wstęp. Może sami macie własne, lepsze mechanizmy, dzięki którym udaje Wam się uzyskać comiesięczną nadwyżkę w budżecie domowym?1. Uporządkuj swoje finanse - Fundusz bezpieczeństwaPierwszym elementem, o który powinniśmy się zatroszczyć jest spłata wszystkich pożyczek i kredytów. Mowa tutaj o kredytach konsumpcyjnych.

Przy dzisiejszych rekordowo niskich stopach procentowych, zasadne może się okazać pozostawienie bez nadpłaty kredytu mieszkaniowego. Powód jest prosty: jego oprocentowanie niekiedy może okazać się niższe niż oprocentowanie promocyjnych lokat bankowych.

Gdy etap spłaty pożyczek i kredytów mamy już za sobą, możemy przejść do budowania poduszki bezpieczeństwa w postaci np. 6-miesięcznych wydatków. Zależnie od naszych preferencji może to być niższa bądź wyższa kwota, jednak nie powinna wynosić mniej niż 3-krotność miesięcznych wydatków.
Nikomu nie muszę chyba wyjaśniać powodu, dla którego warto zatroszczyć się o posiadanie pieniędzy na czarną godzinę.

Sam jestem obecnie na etapie porządkowania finansów i przywracania funduszu bezpieczeństwa (po zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania). W związku z sytuacją rodzinną chciałbym, żeby ten fundusz równał się rocznym wydatkom naszego gospodarstwa domowego.


Jak zacząć?
- Zacznij od niewielkich kwot – rozpoczynając swoją przygodę z oszczędzaniem, możemy postawić na odkładanie codziennie do skarbonki stałej kwoty, np. 1, 2, 5 czy 10zł.
- Systematyczność – w oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność. Co nam po odłożonych 100zł, które możemy wydać podczas jednej imprezy? Dobrym pomysłem jest też przelewanie stałej kwoty pieniędzy, np. 100zł, 200zł czy 300zł na konto oszczędnościowe, np. zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Ważne jest, abyśmy nie widzieli tych pieniędzy planując wydatki J Najlepiej sprawdza się konto w innym banku, np. służącym do oszczędzania BGŻOptima na 3,5% czy Bank Smart na 4%.


Promocje bankoweOszczędzanie jest dla Was za trudne czy po prostu zbyt nudne? Może do rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem zachęci Was któraś z promocji bankowych?

Obecnie można założyć konto osobiste z premią 70zł w BNP Paribas. Credit Agricole gotowe jest wypłacić aż 1000 zł premii za założenie i aktywne używanie konta.


Konto oszczędnościoweJak już wspomniałem powyżej, warto rozpocząć oszczędzanie od przelewania nawet niewielkich sup pieniędzy na konto oszczędnościowe. W razie potrzeby środki z takiego konta łatwo nam będzie wypłacić. Natomiast w przypadku odłożenia większej sumy pieniędzy możemy przejść do kolejnego etapu, czyli wpłacenia pieniędzy na lokatę.

Obecnie najlepszą ofertę posiadają:

Lokaty


Jak wspomniałem w powyżej. Po uzbieraniu większej sumy pieniędzy (min. 500 zł czy 1000 zł), środki możemy wpłacić na lokatę. Zazwyczaj pozwoli to nam na uzyskanie wyższego oprocentowania.

Najlepszą ofertę lokat posiadają:


Więcej ofert znajdziecie w rankingu lokat


Fundusze inwestycyjne?


Jeżeli prezentowane powyżej oprocentowanie wydaje Wam się mimo wszystko śmiesznie niskie, to możecie spróbować swoich sił w bardziej ryzykownych formach inwestowania kapitału. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to fundusze inwestycyjne (np. ETF odzwierciedlający zachowanie się indeksów giełdowych) czy inwestowanie w pożyczki społecznościowe w czym mam już pewne doświadczenie.4 komentarze :

Anonimowy pisze...

Może warto pomyśleć o nowej grupie tematycznej:
https://lp.tms.pl/main,odbierz.lp?affId=1568517&tdpeh=nvX*UGBd*8017RR31xLoZpL0O1r_r2VyG.0kxMb0EJURwrCPCiXzV4
Trafiło mi na skrzynkę wczoraj, a promocja tylko do 31.10.2014 i nawet nie wiem czy jest szansa zdążyc, choc i tak to zbyt mało czasu by podjąć decyzje (spora kwota do i nie wiem jakie ryzyko). Temat nie jest mi znany, może warto się zainteresować, może promocja się powtórzy?

Anonimowy pisze...

Loguje się go getin online a tam w historii "Odsetki karne - Przeksięgowanie odsetek karnych" i pobrali sobie bez mojej wiedzy i zgody 2 grosze. Pazerność nurka nie zna granic.

Anonimowy pisze...

Doszły zwroty w getin? Od tygodnia nie mogę się zalogować. Dodzwonić też nie da się.

Anonimowy pisze...

Udało się zalogować ale na stare dane do nieistniejącego od kilku miesięcy konta! Nie dość że zmienili stronę na gorsza niż była to okazało się że brakuje środków na koncie. Zwrot z promocji tanie zakupy zamiast 40zł tylko 5zł. Warunki spełnione i w terminie.

Prześlij komentarz