wtorek, 31 marca 2015 OPŁATY

Podwyżki w Meritum Bank – nawet 14 zł za kartę!


Stało się to, co można było przewidzieć. Alior Bank zaczął wprowadzać porządki w dopiero co przejętym Meritum Banku. Na skrzynki mailowe klientów, Meritum wysłał informację o zmianie Taryfy Opłat i Prowizji.

Niestety dla większości z nas są to zmiany na gorsze. Co więcej zostały one „przemycone” pod przykrywką wprowadzenia nowego typu konta „Konta z Gwarancją”, będącego klonem znanego z Alior Banku Konta Wyższej Jakości – recenzja.

Jednocześnie, z dniem 1 kwietnia 2015 r. z oferty banku zostało wycofane świetne Proste Konto Osobiste (czyli całkowite 0 zł za wszystko).

Podwyżka opłat za kartę do konta – nawet 14 zł
Opłata za kartę zostaje wprowadzona z dniem 1 czerwca 2015 roku. Wynosić ona będzie 14 zł w przypadku braku wpływu na rachunek lub 6 zł jeśli na rachunek w Meritum wpływać będzie wynagrodzenie (od pracodawcy, emerytura, renta lub stypendium).

Z dodatkowej opłaty w wysokości 8 zł zostaniemy zwolnieniu również w przypadku wpływu z innego banku w wysokości min. 2000 zł miesięcznie (studenci do 24. roku życia min. 1000 zł).

Bank wprowadził okres przejściowy – do 31 października 2015 r. nie trzeba spełniać dodatkowego warunku wpływu. Dlatego też od czerwca do końca października za kartę zapłacimy „tylko” 6 zł.


Wycofanie z oferty Prostego Konta OsobistegoProste Konto Osobiste zostaje wycofane z oferty banku z dniem 1 kwietnia 2015 r. Oczywiście wszyscy obecni posiadacze wciąż będą mogli z niego korzystać. 

Do końca maja będzie to wciąż jedno z najlepszych kont na rynku. Do tego czasu nie zapłacimy ani grosza za prowadzenie konta, kartę do konta, wypłaty z bankomatów.

Niestety taki stan rzeczy potrwa tylko do końca maja 2015 r. Później opłata za kartę wyniesie 6 zł lub 14 zł.


Co robić? Zamykać Konto w Meritum Banku czy nie?


W związku z zaistniałą sytuacją pojawiają się pytania: Co zrobić z posiadanym kontem? Zamknąć je czy zostawić? A może zrezygnować wyłącznie z karty?

Konto w Meritum Banku pozostanie darmowe po rezygnacji z karty debetowej. Tylko co nam po koncie osobistym bez karty?! Dodatkowym argumentem przemawiającym za zamknięciem konta jest pogorszenie oferty depozytowej.

Oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym spadło tutaj z 3% na 2,75%. Lepiej więc będzie przenieść środki do Banku Smart, gdzie otrzymamy 3,2% lub 3,5%.

Sam podjąłem decyzję o zamknięciu konta. Przeważyły dwa argumenty: brak darmowej karty (oraz możliwości zwolnienia z opłaty) oraz słaba oferta depozytowa. Konto Wyższej Jakości w Alior Banku już posiadam, więc nie potrzebuję drugiego ;-).

Uwaga:  Od 1 kwietnia do 31 maja 2015 r. możemy wypowiedzieć umowę o konto ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania 30-dniowego terminu wypowiedzenia.

Innym wyjściem jest zamiana typu konta na Konto z Gwarancją.


Konto z Gwarancją – nowa oferta Meritum BankuWprowadzenie Konta z Gwarancją powstało w wyniku przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank. Jedną z pierwszych decyzji było ujednolicenie oferty obu banków. Konto z Gwarancją to tak naprawdę Konto Wyższej Jakości w innej skórze :-)

Jedną różnicą jest brak potrzeby spełniania warunku do końca października 2015 r. Konto do tego czasu będzie darmowe bezwarunkowo.

Konto z Gwarancją to:
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta: gdy zapewnimy wpływy na 2500 zł miesięcznie lub płatności kartą na min. 700 zł
  • 12 zł, gdy nie spełnimy w/w warunków
 • 0 zł za kartę do konta
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie
 • 0 zł za wpłaty / wypłaty w oddziałach
 • 0 zł za przelewy natychmiastowe (Bluecash i Express Elixir)
 • 0 zł za przelewy zagraniczne
 • 0 zł za powiadomienia SMS
 • 0 zł za zlecenia stałe
 • 0 zł za polecenia zapłaty
 • 0 zł za korzystanie z wpłatomatów
 • 5 lat gwarancji niezmienności warunków
 • możliwość skorzystania z limitu nawet do 100 tys. zł.
  • Uwaga: tutaj występuje już opłata w wysokości 1,8%, min. 75 zł

Więcej na temat bliźniaczego konta ze stajni Alior Banku we wpisie:


Porównanie darmowych kont osobistych


Poniżej przedstawiam Wam najlepsze darmowe konta osobiste.

Więcej informacji na temat poszczególnych kont znajdziecie w osobnych wpisach (linki do opisów znajdują się w tabeli).

Porównanie kont osobistych Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Smart, Meritum Banku i mBanku:
Alior Bank
T-Mobile UB
Bank Smart
mBank
Prowadzenie konta
0 zł
0 zł
0 zł
0 zł
0 zł
Obsługa karty debetowe
0 zł
0 zł
0 zł
0 zł
0 zł
Oprocentowanie rachunku
0%
0,10% / 
3% do 5.000 zł przy wpływie wynagrodzenia - konta założone od dnia 1.05.2014
0% / 3,5% na koncie oszczędnościowym do 50 tys. zł.
4% do kwoty 3000 zł
4% przez 3 miesiące do 10.000 zł
Bankomaty
0 zł
0 zł
0 zł
0 zł Euronet, BZ WBK S.A., Planet cash4you, eCard / 
3% 5-9 zł
0 zł po wykonaniu 5 transakcji kartą
Przelew ekspresowy
0 zł
0 zł za 10 przelewów w miesiącu

5 zł
5 zł
Polecenie zapłaty
0 zł
0 zł

1 zł miesięcznie
0 zł
Zlecenia stałe
0 zł
0 zł

0 zł
0 zł
Wpłaty gotówki w oddziałach
0 zł
0 zł

0 zł
10 zł
Wypłaty gotówki w oddziałach
0 zł
0 zł

9,50 zł
9,50 zł
Dodatkowe zalety
Konto zupełnie bez opłat po spełnieniu jednego warunku
3 bezpłatne wpłaty we wpłatomacie
Oprocentowanie konta oszczędnościowego 3,5%
System bankowości internetowej i mobilnej, powszechność konta
Do 600 zł zwrotu za płatności zbliżeniowe telefonem. Do 60 zł promocyjnego doładowania


Informacja z banku


Na koniec jeszcze treść maila otrzymanego z Meritum Banku:

Szanowny Panie,  
Uprzejmie informujemy, że w związku z wprowadzeniem do oferty Banku nowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego „Konto z Gwarancją” zmianie ulega „Taryfa Opłat i Prowizji dla Klienta indywidualnego w Meritum Banku ICB S.A.”. Proponowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2015 roku.  
Poniżej przedstawiamy główne zmiany wprowadzone w wymienionej regulacji: 
a.       dodanie zapisów dotyczących rachunku Konto z Gwarancją oraz karty Visa Basic (karta debetowa do Konta z Gwarancją), 
b.      przeniesienie zapisów dotyczących rachunków Proste Konto Osobiste i MeritumKonto Junior do rozdziału traktującego o produktach wycofanych z oferty, 
c.       zmiana opłaty za obsługę karty debetowej Visa Basic (do Prostego Konto Osobistego) i Visa Standard (do MeritumKonta Zarabiającego), 
d.      dodanie zapisu dotyczącego bezpłatnej zamiany MeritumKonta Zarabiającego lub Prostego Konta Osobistego na Konto z Gwarancją. 


27 komentarze :

Anonimowy pisze...

Nie tylko w meritum podwyżki. Od dnia 1 czerwca Deutsche Bank wprowadza opłatę za kartę 10 zł, opłaty można uniknąć pod warunkiem zrobienia transakcji na sumę 700 zł.

Anonimowy pisze...

Mam parę pytań odnośnie zmian w meritum banku.
1. Mam lokatę roczną do 2 października. Co się stanie z moją lokatą jak alior calkiem wchłodnie meritum?

2. Czy jedynym (a przynajmniej najprostszym) sposobem na rezygnację z karty jest jej zastrzeżenie ? Na stronie nie ma nigdzie opcji zamykania ani zastrzegania.

3. Do kiedy będzie istniało konto oszczędnościowe ?

Darek M.W. pisze...

1. Lokata zakończy się jak to będzie już Alior Bank :)

2. Nie wiem czy online się nie dało. Jak nie to trzeba dzwonić lub zrobic to w oddziale.

3. Konto póki co jest ale czy znowu za jakiś czas nie będziemy mieli obniżki?! Lepiej przenieść oszczędności do Smart Bank lub BGŻOptima

Anonimowy pisze...

Witam, próbowałem już wcześniej zamknąć konto w Meritum Banku, wysłałem pocztą wniosek do banku i dostałem odpowiedź, że Bank zwraca się z prośbą o przesłanie kopii dokumentu tożsamości w celu rozpatrzenia wniosku dotyczącego zamknięcia rachunku bankowego. W związku z powyższym mam pytanie, czy wysłać im tę kopię i czy to jest w ogóle legalne? W regulaminie banku nie znalazłem żadnego zapisu dotyczącego wysłania kopii dokumentu tożsamości w przypadku wypowiedzenia umowy, więc jaką mam gwarancję, że nie zostanie to wykorzystane w innych celach i nie przyniesie mi żadnych strat?

Darek M.W. pisze...

Po prostu bank nie wie czy Ty to Ty, bo nie ma wzoru podpisu. Dlatego razem z wypowiedzeniem warto wysłać skan dowodu potwierdzający podpis.

Anonimowy pisze...

W jaki sposób wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym? Wzór zerwania umowy z Meritum zawiera tylko dwie opcje mozliwe do zaznaczenia albo z zachowaniem okresu 30 dniowego wypowiedzenia albo przy jakiejś umowie za porozumieniem strony. Czyli trzeba napisać chyba samemu wniosek...

Anonimowy pisze...

Jezeli ktos nie ma karty debetowej do prostego konta osobistego, to w dalszym ciagu nawet od czerwca i pazdziernika nie bedzie ponosil zadnej oplaty za konto ? Czy to proste konto zostanie autmatycznie zamienione od czerwca na gwarantowane konto ?

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Darek M.W. pisze...

Co do zerwania ze skutkiem natychmiastowym to będę wiedział więcej juz jutro. Dodam informację we wpisie.

Co do Prostego konta bez karty, to tak, będzie ono nadal darmowe. Ale po co nam takie konto?!

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

T-Mobile UB też wprowadza opłatę 6 zł za kartę od 1 czerwca (przy braku obrotu na 200 zł)
https://static.t-mobilebankowe.pl/uploads//files//TabelaOplatiProwizjiv2.pdf
W Meritum wg infolinii po zastrzeżeniu karty nie będą naliczane żadne opłaty na "Prostym koncie osobistym".
Proste konto osobiste można zachować jako produkt archiwalny na ewentualne promocje lokat lub do obsługi konta oszczędnościowego.

Anonimowy pisze...

Mylisz sie. Wedlug wykazu zmian Tabeli oplat i prowizji przeslanych na maila (oczywiscie gdy nie mamy lub nie bralismy karty debetowej) jest napisane, ze po 31.10.2015, oplata za obsluge rachunku bedzie pobierana. Chyba, ze spelnimy warunki do Konta z Gwarancja.

Anonimowy pisze...

Trzymałem dawne konto Alior Sync/T-mobile ze względu na darmową kartę, ale w takiej sytuacji trzeba zamknąć. Także TM nie szanuje starych klientów - wprowadzili 3% na koncie za przelew wynagrodzenia, ale tylko dla nowych.

Anonimowy pisze...

Zarówno Meritum jak i T-Mobile UB należą do Aliora a więc chyba zaczęli szukać kasy w naszych portfelach. Jedyne wyjście to powierzyć nasze finanse innej instytucji bankowej nie powiązanej z aliorem :)

Anonimowy pisze...

@Anonimowy 1 kwietnia 2015 18:28
"Proste konto osobiste" jest od dzisiaj "produktem wycofanym z oferty".
Warunki "Konta z Gwarancją" obowiązują dopiero po złożeniu wniosku o zmianę konta,
Zgodnie ze stanem na 2015/04/01 "Proste konto osobiste" jest po zastrzeżeniu karty darmowe bezterminowo.

Anonimowy pisze...

Proste Konto Osobiste od 01.06 15 r będzie miało nową Taryfę opłat i prowizji i tam jest opłata za konto 12 zł plus opłaty za kartę, jeżeli jest wydana do konta, czyli konto bez karty po 31 października 12 zł jeżeli klient nie spełni warunków. Jak napisane w artykule klient może zamienić stare konto na nowe bez ponoszenia kosztów ( do nowego konta karta jest za darmo bez żadnych warunków). Od czerwca opłata za konto będzie naliczana i w ramach promocji (do końca października) zwracana klientowi następnego miesiąca do 10 dnia

Darek M.W. pisze...

Nie najlepszy tydzień mamy :(

Pomału brakuje alternatywy do darmowych kont. Jest Smart Bank i ... ?

Zostało coś jeszcze?

Anonimowy pisze...

Na dzień dzisiejszy 1 kwietnia 2015 21:31 jak napisał @Anonimowy ja nie widzę ;)

Anonimowy pisze...

Można złożyć rezygnację z karty poprzez Internet:

"Istnieje możliwość złożenia dyspozycji dotyczącej rezygnacji z karty po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego Banku, wybierając odpowiednio ‘Wnioski i dyspozycje’ -> ‘Zapytania i reklamacje’ -> ‘Złóż wniosek’. W treści wniosku należy wskazać, że wniosek dotyczy rezygnacji z karty.

Anonimowy pisze...

@Darek M.
Czy można prosić o obiecany wpis dotyczący wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym?

Darek M.W. pisze...

Tak, będzie na pewno przez Święta. Mam cały czas na tapecie, niestety słabo z czasem :(

Anonimowy pisze...

Witam rozwiązywanie umowy na standardowym formularzu nie wystarcza w odniesieniu do wszystkich usług świadczonych przez bank. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że skorzystałem z formularza wraz z kopią dowodu i po miesiącu rachunki zamknięto ale dalej mam dostęp do bankowości internetowej. Dziś wysyłam oddzielne pismo o zamknięcie korzystania z elektronicznych kanałów dostępu (par9 pkt 9 z umowy) i wypowiedzenie zgód na przetwarzanie danych osobowych. Radzę więc do formularza dołączyć odpowiednie pisemko

Anonimowy pisze...

"Proste Konto Osobiste od 01.06 15 r będzie miało nową Taryfę opłat i prowizji i tam jest opłata za konto 12 zł" - czy osoba która to napisała może dać jakiś dowód ? czy to tylko takie pierdzielenie bez sensu ?.
Wg regulaminu pozostaje 0zł (http://static.meritumbank.pl/asset/T/O/I/TOIP_KI_843.pdf)

Darek M.W. pisze...

Proste Konto Osobiste bez karty będzie nadal darmowe. Tylko karta jest płatna i pewnie komentarz to był skrót myślowy :)

Anonimowy pisze...

Dzięki za odpowiedz :)

Anonimowy pisze...

A jeżeli karta VISA do rachunku była wydana, ale nie została jeszcze aktywowana, to wtedy jakaś opłata za kartę w miesiącu czerwiec??? Dzisiaj t.j. 3 czerwca została podpisana dyspozycja zamknięcia konta w Meritum. Jakieś inne opłaty?

Darek M.W. pisze...

Nie wiem jak będzie w Meritum, ale w większości banków opłata zostałaby pobrana. Najlepiej zadzwonić na infolinię to wyjaśnić.

Dopiero zamknięcie / zrezygnowanie z karty powoduje brak naliczania opłat.

Prześlij komentarz