wtorek, 13 września 2016

Wyciek z bazy PESEL? Darmowy raport i alerty SMS w BIK przez rok
Pod koniec sierpnia media informowały o możliwym wycieku danych z bazy PESEL. Było o tym naprawdę głośno, w końcu naszymi danymi mogli posłużyć się przestępcy, np. do wyłudzania kredytów.

Z tej okazji BIK przygotował promocję: Alerty SMS za 0 zł przez rok czasu! Warto skorzystać z tej promocji i sprawdzić, kto o nas pytał. Każde zapytanie o naszą osobę do bazy BIK spowoduje przesłanie SMS'a.

Przy okazji możemy wygenerować darmowy raport na nasz temat i sprawdzić, czy wszystkie zobowiązania są spłacane w terminie lub też prawidłowo zamknięte.


BIK: Alert SMS + raport BIK za 0 złWarto posiadać choćby bezpłatne konto na stronie BIK, dzięki czemu raz na pół roku sprawdzimy informację ustawową, tj. raport BIK o wszystkich naszych zobowiązaniach.

Z promocji usługi "Alert SMS za 0 zł przez 12 miesięcy" możemy skorzystać jeszcze tylko do końca września! Standardowo taki pakiet kosztuje 19 zł / rok.

Za każdym razem, gdy bank zapyta o Twoją historię kredytową, otrzymasz wiadomość SMS.

Dodatkowo, strona BIK umożliwia bezpłatne zastrzeżenie dowodu osobistego, gdy tylko go stracisz. Nikt już nie weźmie kredytu / czy pożyczki na zgubiony dowód.


Aby skorzystać z darmowych Alertów SMS, a przy okazji sprawdzić za darmo swój raport BIK:
  • Przejdź na stronę BIK i zarejestruj się
    • Przygotuj swój numer PESEL, skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku do przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł
  • Po rejestracji wybierz Konto Podstawowe
    • Jeśli będziesz poproszony o poniesienie opłaty wystarczy wpisać kod rabatowy ALERTY-1751
  • Po weryfikacji tożsamości można pobrać swój raport BIK oraz aktywować bezpłatne Alerty SMS
    • Przechodzimy do zakładki Alerty -> Tylko Alerty

Osoby, które dokonają nowej rejestracji, będą mogły przez 60 dni bezpłatnie korzystać z pełnego pakietu Premium.

Tym samym za darmo sprawdzicie swój raport wraz z oceną punktową BIK! Jeżeli zamierzasz starać się o kredyt / pożyczkę to warto znać swój scoring + ewentualne zaległości w spłatach dawnych zobowiązań.


Bądź na bieżąco - Newsletter / Facebook / Twitter


Nie przegap żadnej świetnej promocji, lokaty, zmiany w ofercie Twojego banku.

Informacje możesz otrzymywać przez FacebookaTwittera lub maila korzystając z Newslettera "Jak oszczędzić.pl" (wysyłanego średnio raz w tygodniu).

Polub stronę Jak Oszczędzić.pl na Facebooku i otrzymuj informacje o najnowszych promocjach:Zapisz się na newsletter już teraz:

* wymagane29 komentarze :

Anonimowy pisze...

Wybrałem konto próbne i nikt nie prosił mnie o dokonanie płatności. Teraz mam konto próbne na 2 miesiace i nie mogę aktywować alertów na rok.
Gdzie sciagnac ten raport ze skoringiem? Znalazłem tylko profil kredytowy plus, ale nie ma on skoringu:
"Poniżej znajdziesz swój pierwszy, bezpłatny Profil Kredytowy Plus wygenerowany w ramach Twojego Konta Próbnego. W porównaniu z wersją płatną nie posiada on oceny punktowej BIK oraz szczegółów Twoich zobowiązań kredytowych, niedostępna jest również wersja w pliku PDF."

Anonimowy pisze...

w tv mówili że z tej strony skorzystalo ponad 100 000 osób - to świadczy o tym jakie przerażenie powoduje podanie swoich danych i ile jest osób które mogą chcieć to wykorzystać w nieuczciwy sposób

Darek M. pisze...

@Anonimowy
To właśnie Profil Kredytowy Plus. Tam znajdziesz informację o ocenie punktowej.

Właśnie przez ostatnie dwa tygodnie próbowałem wejść na stronę BIK i były niezłe problemy. Teraz wszystko wygląda ok :)

sojer pisze...

Po pierwsze primo to "Nie było wycieku z bazy PESEL".
Po drugie to dobrze wiedzieć, że BIK i KRD są zobowiązane do udzielania bezpłatnych informacji, czyli z tego co zrozumiałem bezpłatne są: historia zapytań o moją osobę (czy ktoś sprawdzał moje zadłużenie) oraz aktualne zadłużenie. Płatny jest więc scoring, historia kredytowa i alert sms.

Każdy na pewno dostawał już spam od tych firm (albo czytał, np. Samcik: "Wielki Brat zarabia: zapłać stówę, a dowiesz się co banki o tobie wiedzą"), ale teraz korzystając z zamętu po niby wycieku danych pesel i paniki, że ktoś weźmie na nas kredyt chcą na tym zarobić. Teraz chyba wiadomo kto zarobi na takim przecieku.

Darek M. pisze...

@sojer, napisałem o możliwości pobrania bezpłatnej informacji ustawowej raz na pół roku :)

Po drugie primo, jak dają za darmo to czemu nie korzystać i przy okazji nie sprawdzić scoringu? Po upływie okresu próbnego nie trzeba nic płacić. Konto po prostu przejdzie w Podstawowe.

sojer pisze...

Jako hint dodam, że podobny monitoring na rok co BIK oferuje konsument.krd.pl, ale z alertami email.

Darek M. pisze...

Dobrze wiedzieć, do KRD mogą wpisywać dłużników inne firmy.

Anonimowy pisze...

załozyłem konto w BIK ale nie było opcji opisanej w temacie

Anonimowy pisze...

Maciek pisze... Darku, potwierdzam, że raport Profil Kredytowy Plus nie zawiera oceny punktowej. Jeśli chcę ją zobaczyć, to muszę dokupić aktualizację do konta premium.

Darek M. pisze...

Ależ zawiera. Cytat ze strony BIK.

"Raport BIK Profil Kredytowy Plus:
- pełna histo­ria kredy­to­wa (wszyst­kie dane na Twój temat z BIK)
- ocena punk­to­wa (jeśli mogła być nali­czo­na)
- przej­rzy­sty i łatwy w inter­pre­ta­cji (od razu znaj­dziesz potrzeb­ne Ci infor­ma­cje)"

Akurat co do ostatniego punktu to nie jestem taki pewny :) Za pierwszym razem też ciężko mi było znaleźć tą ocenę punktową. Niestety ale teraz mam konto podstawowe i ciężko mi nakierować, gdzie znaleźć ocenę punktową. Może ktoś pomoże?

Darek M. pisze...

Przykładowy raport plus:
https://www.bik.pl/profil-kredytowy-plus-demo

Anonimowy pisze...

W pierwszym komentarzu dałem cytat z profilu kredytowego plus z wersji probnej. Proszę czytać ze zrozumieniem i nie wprowadzać ludzi w błąd. Dam jeszcze raz:

"Poniżej znajdziesz swój pierwszy, bezpłatny Profil Kredytowy Plus wygenerowany w ramach Twojego Konta Próbnego. W porównaniu z wersją płatną nie posiada on oceny punktowej BIK oraz szczegółów Twoich zobowiązań kredytowych, niedostępna jest również wersja w pliku PDF."

Ponadto w koncie próbnym nie można wziąć roku alertów za darmo. Tylko konto podstawowe ma taką możliwość. Rada: nie zakładajcie konta próbnego bo to nie ma po prostu sensu.

Pozdrawiam

sojer pisze...

Potwierdzam, że w Profil Kredytowy Plus w wersji próbnej brak scoringu, połowa, wygląda to tak:
"Ocena punktowa w BIK Kup pełną wersję"
Widoczna jest suma zobowiązań, historia kredytów (daty i kwoty) i zapytań, ale kwota do spłaty i nazwy instytucji są ukryte (Kup pełną wersję).

Wyjaśnij dlaczego wprowadzają ludzi w błąd.
Są dwie strony "promocyjne":
1. zachęcająca do uruchomienia alertu poprzez założenie konta podstawowego
https://www.bik.pl/k/ochrona/
2. "raport BIK Poznaj ocenę punktową swojej wiarygodności kredytowej"
https://www.bik.pl/kampania/dobry-bik/

Darek M. pisze...

Jestem pewny, że kiedyś za darmo generowałem taki scoring, ale od tego czasu wiele mogło się zmienić. Już poprawiam wpis.

Ajgor pisze...

Przestańcie pisać BZDURY i straszyć ludzi. Do wzięcia kredytu PESEL nie wystarczy. W ogóle wszystkie dane nie wystarczą, bo żeby wziąć kredyt, trzeba iść do banku, pokazać dowód i podpisać umowę. A mnie cała ta akcja wygląda na napędzanie klientów NIK-owi. Początkowo konto jest darmowe. A później trzeba płacić. Ciekawe, ilu frajerów dało się na to złapać.

Ajgor pisze...

Miało być oczywiście BIK-owi, a nie NIK-owi :)

Darek M. pisze...

@Ajgor
Nikt tutaj nie twierdzi, że PESEL wystarczy do wzięcia kredytu :)

sojer pisze...

Doskonale wiemy, że BIK żeruje na strachu i naiwności, chociaż nie brałem kredytu u internetowych lichwiarzy to nie wiem czego wymagają (skan dowodu?). Oby ich wszystkich 500+ zaorało.
Alerty są darmowe w koncie próbnym, ale na dwa miesiące.
I kolejne wyjaśnienie:
"Dziękujemy za zamówienie Konta Próbnego
Przekonaj się, które produkty BIK są dla Ciebie przydatne. Przez 60 dni przetestujesz pełną ofertę BIK. W tym czasie chronią Cię w pełni Alerty BIK. Wygeneruj swój Profil Kredytowy Plus i BIK Pass. Skorzystaj w tym celu z ikon poniżej.
Po upływie ważności Konta Próbnego zdecydujesz, czy kupić Konto Premium, czy korzystać z naszych produktów w ramach bezpłatnego Konta Podstawowego."

Chciałem już teraz zmienić na konto podstawowe, żeby nie naliczali opłat, ale przycisk jest niedostępny.
PS. Historia jest z ostatnich 10 lat, ale jeżeli zobowiązanie skończyło się po 2005 to zobaczymy kiedy podpisano umowę - np. 01-01-2000.

Darek M. pisze...

Przed wzięciem kredytu miałem profil premium. Po części na potrzeby bloga, bo sprawdzałem jak co miesiąc zmienia się ocena punktowa. No i brałem kredyt na mieszkanie, więc też chciałem wiedzieć co i jak. Od tego czasu raz na 6-12 miesięcy generuję sobie darmowy raport. I tak też radzę wszystkim czytelnikom zrobić.

Jako, że teraz jest okazja to wziąłem też Alerty na rok czasu. Nie zaszkodzi mieć a przecież nic się nie płaci :)

Anna pisze...

Aktywujcie sobie bezpłatnie konto na http://www.konsument.krd.pl/ a dowiecie się czy jesteście w bazie KRD. Jako ciekawostka powiem, że mogą się tam znajdować nie tylko wasze długi ale również pozytywne informacje np. o spłaconych kredytach, pożyczkach. Poza tym nazwy instytucji(wierzyciele) są jawni a nie ukryci(widoczni po wykupieniu płatnego pakietu) jak w BIK. I do tego te wiadomości zupełnie za darmo a nie jak w BIK z przelewami, złotówkami itp. Ja siebie sprawdziłam, polecam.

Anonimowy pisze...

czy to nie jest dziwne, że wymagają skanu dowodu? bezpieczne jest takie przesyłanie skanu dowodu?

Darek M. pisze...

Moim zdaniem jest bezpieczniejsze niż podanie ksera dowodu kurierowi. Strona jest dobrze zabezpieczona a BIK musi wiedzieć, że to ktoś się pod Ciebie nie podszywa. Stąd kilkuetapowa weryfikacja.

Anonimowy pisze...

Dla wszystkich, którzy założyli konto próbne i nie mogą zamówić alertów na rok: faktycznie nie da się zmienić na konto podstawowe z poziomu strony, ale zrobią to na infolinii: 22 348 44 44. 3 minuty rozmowy i zmienili rodzaj konta na podstawowy, z którego można zamówić alerty za darmo. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Witam,
Jeśli pojawi się problem z dostępem do portalu BIK lub z kontaktem z nami, proszę napisać do mnie na adres ewelina.kulma@bik.pl, a postaram się zapewnić szybkie rozwiązanie w BIK.

Pozdrawiam
Ewelina

Piotr Wójcik pisze...

Założyłem konto i nie mam darmowego raportu z ocena pynktowa? Komuś sie to udało ? Udało mi sie tylko uruchomić alerty i nic poza tym. Ktoś cos wie ?

Darek M. pisze...

Na reklamie BIK jest informacja o darmowym raporcie punktowym. Proponuję zadzwonić jutro do BIK i się dowiedzieć o co kaman (22 348 44 44). Ja niestety mam już konto od dawna, więc mnie to nie obowiązuje i nie mam jak zweryfikować.

sojer pisze...

Nie chcę być drobiazgowy, ale BIK nie raczy zwrócić 1 zł przelewu weryfikacyjnego... skoro to weryfikacja to niech ustalą 0,01 pln. Jeżeli to opłata to niech piszą, ze konto nie jest darmowe, a kosztuje 1 zł. Reklamują, obiecują, a na koniec i tak nie udostępniają ani pełnego raportu, ani punktacji. Nic nowego z raportu się nie dowiedziałem - naciągają ludzi.

Anonimowy pisze...

Sojer/ powinni te 1zł zwrócic, bo nie jest to opłata.

Dorota pisze...

Masakra z tym BIK-iem. W punkcie robią raport na miejscu, a online chcą Ci sprzedać pakiet premium. Zamówiłam informację ustawową i mam teraz czekać na nią 3 tygodnie!!!! Przecież dla ich systemu to minuta. Robią wszystko, żeby sprzedać płatny pakiet.

Produkt w trakcie przygotowania - przewidywana data rozpoczęcia przygotowania raportu: 13.04.2017.

Prześlij komentarz