piątek, 21 lipca 2017 OPŁATY

Citibank: Zmiana tabeli opłat i regulaminu kart kredytowych (możliwość zamknięcia karty)


Citibank w dosyć komiczny sposób usprawiedliwia wprowadzenie nowej Tabeli Opłat i Prowizji oraz Regulaminu Kart Kredytowych.

"wraz ze zmieniającym się otoczeniem makroekonomicznym, w tym w szczególności w odpowiedzi na wzrost inflacji informujemy, że z dniem 1 sierpnia 2017 r. ulega zmianie Regulamin Kart Kredytowych Citibank Banku Handlowego w Warszawie S.A. (dalej: Regulamin) oraz Tabela Opłat i Prowizji dla Kart Kredytowych Citibank (dalej: TOiP). Zmiany te będą dla Państwa wiążące od dnia 25 września 2017 r."

Przyjrzyjmy się zatem zmianom, które będą miały miejsce 1 sierpnia 2017 r., a które będą obowiązujące od 1 / 25 września 2017 r. 

Czy aby na pewno inflacja jest usprawiedliwieniem dla tych zmian? ;-)


Polub JakOszczędzić.pl na Facebooku i otrzymuj informacje o najlepszych promocjach

Zmiany dotyczące kart kredytowych Citibank


Każda zmiana regulaminów i tabeli opłat powinna nam zapalić czerwone światło. Zawsze warto poświęcić kilka minut, żeby za jakiś czas nie zdziwić się dziwnymi opłatami na wyciągu.

Zmiana w tabeli opłat to także okazja do rozwiązania relacji z bankiem bez zachowywania długich okresów umownych w niektórych promocjach.

W związku z wprowadzonymi zmianami mamy prawo do sprzeciwu i tym samym do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym. 

Citibank posiadał promocje, w których zobowiązania do utrzymania karty wynosiły 12 miesięcy.


Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.:
  • wycofania usługi bezpłatnych przelewów z karty kredytowej do odbiorcy zdefiniowanego
  • opłat związanych z transakcjami przy użyciu kart kredytowych
  • wprowadzenia szybkiej i wygodnej funkcji płatności w Internecie Pay by Link
  • modyfikacji dodatkowych zabezpieczeń transakcji internetowych przy użyciu kodu 3D Secure

Mnie najbardziej boli wycofanie usługi bezpłatnych przelewów z karty kredytowej. Przed kilkoma latami skrzętnie korzystałem z tej okazji do opłacania czynszu i wszystkich rachunków korzystając z nawet 54-dniowego darmowego kredytu.


Podwyższenie prowizji za transakcję gotówkową

Podwyższeniu ulega prowizja od transakcji gotówkowych. Będzie ona wynosiła 8% wartości transakcji, nie mniej niż 10 zł.

Mam jednak nadzieję, że jesteście po lekturze poradnika dotyczącego kart kredytowych i takich transakcji nie wykonujecie w ogóle ;)


Opłata za spłatę zadłużenia karty w bankomacie

Citibank wprowadził opłatę za spłatę zadłużenia w bankomacie. Do tej pory ta usługa była bezpłatna. Po zmianach wyniesie aż 10 zł.


Zmiana zapisu o transakcji gotówkowej

Według nowej definicji, płatność kartą na Poczcie będzie traktowana jak płatność gotówkowa. Nie ważne że płacimy tam w terminalu jak w zwykłym sklepie.
Transakcja gotówkowa – wypłata gotówki w bankomatach, bankach lub w innych instytucjach finansowych, przy czym Transakcje dokonywane kartą, podczas których następuje wymiana środków pieniężnych w związku z udziałem w grach hazardowych urządzanych zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, Transakcje w urzędzie pocztowym, oraz przelew z Rachunku Karty są traktowane na potrzeby Regulaminu jak Transakcje gotówkowe.


Płacisz za granicą wybierając walutę PLN? Zapłacisz 2% prowizji!

Citibank postanowił dorobić sobie na płatnościach dokonywanych zagranicą przy których mamy możliwość wyboru płatności w walucie lub płatności w polskich złotych.
Transakcje, dla których Klient ma możliwość wyboru waluty ich dokonania i decyduje się na polskie złote (PLN), tj. przewalutowanie Transakcji przez Odbiorcę, są Transakcjami dynamicznie przewalutowanymi i podlegają naliczeniu prowizji zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.
Płacisz w walucie? Zapłacisz 5,8% prowizji!

No dobra, a jeśli wybiorę płatność w walucie? Wtedy bank obciąży Cię dodatkową prowizją w wysokości 5,8% i dodatkowo nie policzy spread. Łącznie da to min. 8% wyższą kwotę niż ta wynikające ze średniego kursu.

Jeśli planujecie wyjazdy zagraniczne to warto zainteresować się darmowymi kartami walutowymi, np. w Kantorze Walutowym Alior Banku.


Możliwość płatności bezgotówkowej Pay by Link

Mamy jedną zmianę na plus. Citibank wprowadził możliwość szybkich płatności pay by link. TO usługa podobna do mTransferu w mBank, dzięki której możemy za zakupy płacić kartą kredytową korzystając z okresu bezodsetkowego.Udostępnij tą informację na Facebooku. Niech Twoi znajomi również dowiedzą się o zmianach w opłatach do kart mBank:

Dokumenty / linki:


Newsletter


Zapisz się na newsletter "Jak oszczędzić.pl" i otrzymuj informacje o nowych promocjach i ważnych zmianach w bankach.

Zapisz się na newsletter już teraz:

* wymagane
8 komentarze :

Anonimowy pisze...

to jak załozyłem KK w promocji 23000 pkt payback co miała byc karta bezpłatna przez rok to juz nieaktualne ?

Anonimowy pisze...

Przecież tutaj nie ma nic o opłacie za prowadzenie karty :)

Anonimowy pisze...

Czy gdy założyłam kartę z listopadzie z promocją z bonem do mall gdzie min 1 rok trzeba było ją utrzymać, mogę ją teraz wypowiedzieć bez konsekwencji w postaci zwrotu połowy nagrody (tj 200 PLN) z natychmiastowym skutkiem?

Darek M. W. pisze...

Tak, można zrezygnować bez konsekwencji, jeśli nie zaakceptujesz zmian. Masz na to czas do końca miesiąca. Możesz telefonicznie lub przez wiadomość w bankowości elektronicznej.

Anonimowy pisze...

czyli posiadanie simplicity nadal bez opłat za prowadzenie? trzymam i właściwie nie korzystam, ale może przyda się do przyszłych promo typu konto priority ...

Darek M. W. pisze...

Tak, karta nadal będzie darmowa.

Anonimowy pisze...

Platnosc za pomoca karty w internecie bedzie dalej bez oplat?

Darek M. W. pisze...

Tak, w PLN płatności są bez opłat, bo w końcu bank na nich zarabia :)

Prześlij komentarz