Nawet 430 zł za konto Santander 420 zł za kartę mamBONUS w BNP Paribas 100 zł za Twisto Free z kartą

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Karty kredytowe dla latających – Wizz Air, Miles and More i PremierMiles


Po tym jak Citibank wraz z końcem grudnia 2014 roku wycofał się z oferowania karty kredytowej Citibank-LOT (partnerskiej karty w programie Miles & More), postanowiłem dokonać przeglądu kart kredytowych dla osób dużo podróżujących.

O klientów programu Miles & More postanowili powalczyć mBank i Diners Club, posiadające karty partnerskie w tym programie.  W tym celu zaoferowali oni promocje dla nowych klientów.

Przypomnę, że 16 czerwca 2014 roku Citibank wycofał też inną kartę partnerską – z tanimi liniami Wizz Air. Była to moim subiektywnym zdaniem najlepsza karta na rynku.

W miejsce dwóch powyższych kart kredytowych, Citibank zaoferował inną kartę kredytową: Citibank PremierMiles. Dzięki niej możliwe jest zbieranie Citi Mil, które potem można wymienić na mile lotnicze (11 programów lojalnościowych) lub noclegi (3 programy). Czy tą i pozostałymi kartami Citi będzie w stanie utrzymać dotychczasowych klientów?

Przyjrzymy się teraz wszystkim wspomnianym kartom.

Polub stronę Jak Oszczędzić.pl na Facebooku i otrzymuj informacje o najnowszych promocjach:
Karta kredytowa Wizz Air Raiffeisen Polbanku


Klientów linii Wizzair przejął Raiffeisen Polbank wprowadzając kartę partnerską w miejsce wycofanej karty Citibanku.

Cztery główne zalety tej karty, są to:
 • 0 zł za członkostwo w Wizz Discount Club o wartości 139 zł (do 45 zł tańszy bilet w każdą stronę)
 • 50 zł na start (w postaci 500 pkt). Do wydania na stronie wizzair
 • Moneyback: 1 pkt za każde wydane 5zł lub 2 pkt za każde wydane 5 zł na stronie wizzair.com (2% lub 4% cashback)
 • Bardzo korzystne kursy przewalutowania i brak podwójnego przewalutowania z walut innych niż waluta rozliczeniowa


Karty kredytowe mBank Miles and More


mBank to obecnie partner nr 1 programu Miles and More. Oferuje on nam dwa typy kart: Kartę Miles & More oraz Miles & More Premium. Poniższa tabela pokazuje nam różnice między tymi kartami.


Oba typy kart możemy otrzymać w dwóch opcjach: jako kartę Visa lub MasterCard. W sumie mamy więc 4 karty.

Opłaty

Przy okazji omawiania opłat, chciałbym zwrócić uwagę na dodatkowe prowizje za przewalutowania transakcji (od 2 do 6%).

Za karty Miles and More nie zapłacimy opłaty rocznej w wysokości 200 zł, jeżeli wykonamy nią transakcję na min. 18.000 zł w ciągu roku lub 120 transakcji.

Za karty Miles and More Premium nie zapłacimy opłaty rocznej po wykonaniu transakcji na kwotę 60.000 zł w ciągu roku. Poniesiemy natomiast obniżoną o 50% opłatę po wykonaniu transakcji na kwotę 40.000 zł.

Promocja „Przenieś kartę kredytową”

Jeżeli posiadamy kartę kredytową w innym banku, możemy skorzystać z promocji przeniesienia karty kredytowej. Dzięki temu kartę otrzymamy bezpłatnie, dodatkowo do końca 2014 roku można było otrzymać aż 5000 mil na start. Dlatego też w przypadku kart mBanku poczekałbym na podobną promocję i dopiero wtedy założył kartę. Dodatkowa zaleta to promocyjne oprocentowanie 9,9% w pierwszym roku posiadania karty.

Niewygasanie mil

Aby mile nie straciły ważności, wystarczy posiadać kartę kredytową Miles & More od min. 3 miesięcy i dokonać przynajmniej raz w miesiącu zakupów.

eKonto mobilne

Jeżeli nie macie jeszcze konta w mBanku to warto zapoznać się z nowym eKontem Mobilnym z oprocentowaniem 4%. Oferuje ono w pełni darmowe usługi wraz z kartą debetową oraz oprocentowanie 4% do kwoty 3.000 zł. Warto najpierw założyć eKonto mobilne, a później zawnioskować o kartę.


Karta Diners Club Miles and More oraz 5 000 – 17 000 milPromocję kart partnerskich LOT przygotował również Diners Club.

W ramach promocji „Otwórz się na świat z kartą Diners Club LOT” otrzymamy specjalne warunki otrzymania karty:

 • Za wydanie karty zapłacimy 100 zł (zamiast 350 zł) oraz 5000 mil na start
 • 0 zł za wydanie karty dodatkowej (zamiast 175 zł) i 2000 mil na start

Dodatkowo możemy otrzymać 5000 mil:
 • w każdym okresie rozliczeniowym, 50 osób, które zrobi obrót min. 2000 zł, otrzyma dodatkowe 5000 mil.

Uwaga: Diners Club jest kartą obciążeniową. Oznacza to, że w odróżnieniu od kart kredytowych, całość zadłużenia należy spłacić w dniu wskazanym na wyciągu.

Promocja trwa do 28.02.2015 r.


Cztery główne zalety karty Diners Club to:

1.     Ubezpieczenie podróży zagranicznej na karcie Diners Club

Diners Club wyróżnia się jednym z najlepszych ubezpieczeń podróży zagranicznych na rynku. Co więcej ubezpieczenie jest darmowe po jego aktywacji (patrz dalej).

Ubezpieczeniu podlega:
 • Odwołanie, przerwanie, opóźnienie podróży już powyżej 4 godzin
 • Bardzo szeroki zakres kosztów obsługi prawnej w standardzie (do PLN 20.000)
 • Wysokie sumy ubezpieczenia – np. odpowiedzialność cywilna do 1.000.000 USD
 • Czas pojedynczej podróży zagranicznej do 180 dni
 • Choroby przewlekłe w standardzie ubezpieczenia
 • Wypadek / choroba powstałe w wyniku ciąży nawet do 1 miesiąca przed planowanym terminem porodu
 • Krótka lista wyłączeń
 • Brak konieczności zgłaszania poszczególnych podróży
 • Ochrona dla ekspatów w kraju obywatelstwa

2.     Darmowe wejście do saloników lotniskowych

Dzięki karcie Diners Club LOT mamy możliwość wejścia do ponad 500 saloników lotniskowych. W ciągu roku można skorzystać z pięciu takich wizyt. Aby móc z nich korzystać bezpłatnie, w miesiącu poprzedzającym wizytę należy dokonać min. 3 transakcji bezgotówkowych kartą.

3.     Mile za zakupy kartą

Karta Diners Club LOT daje możliwość zbierania mil w programie Miles & More. Każde 5 zł wydane kartą to 1 mila. Dodatkowo możemy uzyskać nieprzepadalność mil. Warunkiem jest comiesięczne zasilanie konta M&M milami z karty Diners. Niestety wymaga to transakcji na więcej niż 5.000 zł miesięcznie.

4.     Odprawa przy stanowiskach Business Class

Dotyczy lotów liniami PLL LOT z polskich lotnisk.


Karta kredytowa Citibank PremierMilesWprowadzając nową kartę partnerską Citibank postanowił otworzyć się na cały świat a nie wyłącznie na program partnerski linii lotniczych z naszego podwórka (LOT i Lufthansa).

Nowa karta to produkt dla osób średnio zamożnych. Biedni w końcu nie będą latali liniami lotniczymi będącymi nowymi partnerami banku.


Do Polski lata czterech (pięciu) nowych partnerów Citibank (z 11), są to British Airways, Air France / KLM, Czech Airlines oraz Qatar Airways.

Opinię dobrego programu dla często latających ma Executive Club od British Airways. Niestety przydatność tego programu dla osób mieszkających w Polsce jest znikoma.

Pewną wadą nowej karty jest niski współczynnik otrzymanych mil / wydanej kwoty. Dla przykładu dokonując zakupów za 9 zł otrzymamy zaledwie 1 Citi Milę, podczas gdy posiadając kartę mBanku otrzymamy aż 3 mile Miles and More. Jest to rzecz jasna skrajny przypadek, jednak warto mieć na uwadze zasadę obliczania mil.


Korzystanie z któregoś z partnerów hotelowych wydaje się zupełnie nieopłacalne. Partnerzy Ci często prowadzą bardzo dobre akcje promocyjne, w których niewielkim kosztem można otrzymać kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy punktów (np. IHG Big Win).

Dodatkowo, wymiana Citi Mil na punkty w którymś z programów odbywa się w niekorzystnym współczynniku wymiany 2,47 Citi Mili (2 mile + 0,47 mili na poczet podatku) na 1 punkt w programie partnera.

Możliwe jest też otrzymanie nagrody w postaci CashBack. Wtedy mamy do czynienia z jeszcze gorszym współczynnikiem wymiany: 49,38 Citi Mili (9,38 mili na podatek) = 1 zł. Jak łatwo policzyć, realny Money Back karty PremierMiles wynosi więc zaledwie 0,04%. Zapewne nieco lepiej będzie wyglądała sytuacja przy wyborze któregoś z partnerów lotniczych.

Zalety karty Citibank PremierMiles:

 • Za każde wydane 5 zł otrzymamy 1 Citi Mile
  • Liczą się wyłącznie transakcje bezgotówkowe
 • Citi Mile można wymienić na mile jednego z jedenastu programów linii lotniczych i lub punkty jednego z trzech partnerów hotelowych
  • Stosunek wymiany 2,47 Citi Mili = 1 mila lotnicza
 • Na start otrzymujemy 2000 mil powitalnych
 • Zebrane mile nigdy nie wygasają
 • Możliwość zniesienia opłaty za kartę

Wady karty Citibank PremierMiles:

 • 18 zł opłaty miesięcznej
  • 0 zł w przypadku miesięcznych płatności na kwotę 3.000 zł
 • klient w jednym cyklu może zgromadzić nie więcej niż 1500 Citi Mil
 • wymiana 2,47 Citi Mili = 1 mila partnera!!!

Zdecydowanie bardziej polecam skorzystanie z któreś z promocji kart Citibanku:


Miles & More, czy to się opłaca?Miles and More opłaca się przede wszystkim na loty naszym przewoźnikiem narodowym, czyli liniami PLL LOT.

Wszystko z powodu niskim dopłat paliwowych, jakie trzeba ponieść oprócz wykorzystania mil. W LOT wynoszą one w większości wypadków 300 – 600 zł za lot w obie strony, w tym za loty do USA i Chin. Podatki za loty europejskie możemy opłacić za pomocą 18 000 mil.

LOT rozsyła ciekawe promocje milowe drogą mailową po zapisaniu się do newslettera:
 • Loty krajowe - 10 000 mil
 • Loty międzynarodowe - 10 000 mil
 • Loty na Bliski Wschód - 20 000 mil
Stale dostępne promocje milowe M&M dostępne są na stronie:

Obecnie dostępne są m.in.:
 • Chicago z Polski za 30 000 mil
 • Nowy Jork z Polski za 30 000 mil
 • wiele europejskich kierunków za 10 000 mil

Mile możemy zbierać dodatkowo, np. za pisanie recenzji hotelowych w serwisie HolidayCheck. Za każdą zatwierdzoną opinię otrzymamy 100 mil.

Jak łatwo policzyć, korzystając z karty kredytowej Miles&More Premium od mBanku, należałoby nią wydać trochę ponad 75 000 zł (uwzględniając 5000 mil w promocji na start), aby móc polecieć do Stanów Zjednoczonych płacąc ok. 500 zł podatków. Zysk z takiego biletu / nagrody można estymować na ok. 1500 do 3000 zł kupując bilet blisko daty wylotu.

Daje to nam moneyback oscylujący wokół 2% - 4%. Całkiem niezły deal jak na dzisiejsze realia rynkowe.

5 komentarze :

milka pisze...

no powiem szczerze, że mnie się to rozwiązanie chyba zaczyna podobać :) oczywiście wszystko wyjdzie jak to się mówi, w praniu, ale wydaje się fajne także czas wypróbować przy najbliższej okazji wyjazdu :D pozdrawiam

Anonimowy pisze...

szału nie ma z tym miles more, ale po 5 latach dostałem za darmo bilet do lizbony. 15 K mil + 18K opłaty.
warto zaznaczyc ze w przypadku promocji za 10 K mil nie mozna milami spłacić opłat lotniskowych- a te wynoszą koło 800 zł.
więc najlepiej poszukać opcje 15K+18K

flyer pisze...

Najbardziej opłaca się kupić coś z promocji milowych LO tak jak pisze Darek.

W zeszłym roku byłem w NYC za 40 000 mil w business class + 500 zł opłat lotniskowych.

Anonimowy pisze...

to chyba sie cos zmieniło bo ja chciałem zamiast lizbony tez NYC i opłat mi doliczyli ponad 2 tysiaki

Darek M. pisze...

2000 zł to dolicza Lufthansa. Liczy się to, jakim przewoźnikiem jest lot Żeby zapłacić niskie to trzeba zawsze szukać lotów operowanych przez LOT. Dzisiaj patrzyłem i obecnie jest oferta za 30.000 mil i 575 zł podatków za NYC.

Prześlij komentarz